Roll of Honour - Gold (67)

Members of the club have won an astonishing total of 142 medals at major international championships including the Olympic Games. The first came in 1937 when Jim Alford won both the 800m and the 1500m at the World Student Games. The most recent is Tom Marshall's in the European Cross Country Championships Relay 2017.

Counted in the Roll of Honour are medals won at the Olympic and Paralympic Games, World and European Championships, Commonwealth Games and the World University Games.

Here is a full list of the gold medallists.

Year Athlete Event Discipline
1937 Jim Alford World Student Games 800m
1937 Jim Alford World Student Games 1500m
1938 Jim Alford Empire Games 1 Mile
1964 Lynn Davies Olympic Games Long Jump
1966 Lynn Davies European Championships Long Jump
1966 Lynn Davies Commonwealth Games Long Jump
1967 Lynn Davies European Indoor Championships Long Jump
1970 Lynn Davies Commonwealth Games 110m Hurdles
1971 Berwyn Price European Junior Championships 110m Hurdles
1973 Berwyn Price World University Games 110m Hurdles
1975 Micky Morris European Junior Championships 2000m Steeplechase
1978 Berwyn Price Commonwealth Games 110m Hurdles
1980 David James World University Cross Country Championships Cross Country
1982 Steve Barry Commonwealth Games 30K Walk
1986 Colin Jackson World Junior Championships 110m Hurdles
1989 Colin Jackson European Indoor Championships 60m Hurdles
1990 Kay Morley Commonwealth Games 100m Hurdles
1992 Tanni Grey Paralympics Wheelchair TW3 100m
1992 Tanni Grey Paralympics Wheelchair TW4 200m
1992 Tanni Grey Paralympics Wheelchair TW5 400m
1992 Tanni Grey Paralympics Wheelchair TW6 800m
1992 Jamie Baulch World Junior Championships 4 x 100m
1996 Tanni Grey Paralympics Wheelchair T52 800m
1997 Christian Malcolm European Junior Championships 4 x 100m
1997 Christian Malcolm European Junior Championships 200m
1998 Jamie Baulch World Championships 4 x 400m
1998 Jamie Baulch European Championships 4 x 400m
1998 Christian Malcolm World Junior Championships 100m
1998 Christian Malcolm World Junior Championships 200m
1999 Nick Comerford European Cross Country Championships Cross Country
1999 Christian Stephenson European Championships Cross Country
1999 Christian Malcolm European Under 23 Championships 4 x 100m
1999 Tim Benjamin World Youth Championships 200m
1999 Jamie Baulch World Indoor Championships 400m
2000 Tanni Grey Thompson Paralympics Wheelchair T56 800m
2000 Tanni Grey Thompson Paralympics Wheelchair T55 400m
2000 Tanni Grey Thompson Paralympics Wheelchair T54 200m
2000 Tanni Grey Thompson Paralympics Wheelchair T53 100m
2000 Tim Benjamin World Junior Championships 4 x 100m
2000 Christian Malcolm European Indoor Championships 200m
2001 Tim Benjamin European Junior Championships 4 x 100m
2001 Tim Benjamin European Junior Championships 400m
2001 Matthew Elias European U23 Championships 4 x 400m
2001 Matthew Elias European U23 Championships 400m Hurdles
2002 Matthew Elias European Championships 4 x 400m
2002 Jamie Baulch European Championships 4 x 400m
2003 Rhys Williams European Junior Championships 400m Hurdles
2004 Tanni Grey Thompson Paralympics Wheelchair T53 100m
2004 Tanni Grey Thompson Paralympics Wheelchair T54 400m
2005 Rhys Williams European U23 Championships 400m Hurdles
2007 Gary White European U23 Championships Triple Jump
2012 Rhys Williams European Championships 400m Hurdles
2012 Ava Hutchinson European Cross Country Championships Cross Country
2015 David Omoregie European U23 Championships 110m Hurdles
2015 Aled Sion Davies IPC World Championships F42 Shot Put
2016 Jake Heyward European U18 Championships 1500m
2016 Aled Sion Davies Paralympics F42 Shot Put
2017 Tom Marshall European Cross Country Championships Relay
2017 Aled Sion Davies World Para Athletic Championships F42 Discus
2017 Aled Sion Davies World Para Athletic Championships F42 Shot Put
2017 Jake Heyward European U20 Championships 1500m
2018 Aled Davies MBE European Para Championships Discus
2018 Aled Davies MBE European Para Championships Shot
2019 James Thie World Masters Indoor Championship 1500m
2019 Aled Davies MBE World Para Championships Shot
2019 Charlotte Arter European Cross Country championships Women's Cross team event
2019 Jenny Nesbitt European Cross Country championships Women's Cross team event
icon long jumper slice
Roll of Honour - Silver (49)

Here is a full list of the silver medallists.

Year Athlete Event Discipline
1965 Lynn Davies World Student Games Long Jump
1966 Clive Longe Commonwealth Games Decathlon
1969 Lynn Davies European Championships Long Jump
1969 Lynn Davies European Indoor Championships Long Jump
1973 Wynford Leyshon World University Games 4 x 400m
1974 Berwyn Price Commonwealth Games 110m Hurdles
1976 Berwyn Price European Indoor Championships 60m Hurdles
1985 Colin Jackson European Junior Championships 110m Hurdles
1986 Colin Jackson Commonwealth Games 110m Hurdles
1986 Venissa Head Commonwealth Games Discus
1987 Colin Jackson European Indoor Championships 60m Hurdles
1987 Christian Malcolm European Junior Championships 100m
1988 Angela Tooby World Cross Country Championships Individual Cross Country
1988 Colin Jackson Olympic Games 110m Hurdles
1989 Colin Jackson World Indoor Championships 60m Hurdles
1991 Jamie Baulch European Junior Championships 4 x 100m
1992 Tanni Grey Paralympics Wheelchair TW3/4 4 x 100m
1992 Tracey Hinton Paralympics Class B1 200m
1992 Tracey Hinton Paralympics Class B1 400m
1996 Tanni Grey Paralympics Wheelchair T52 400m
1996 Tanni Grey Paralympics Wheelchair T52 200m
1996 Tanni Grey Paralympics Wheelchair T52 100m
1996 Jamie Baulch Olympic Games 4 x 400m
1997 Jamie Baulch World Indoor Championships 400m
1998 Christian Malcolm Commonwealth Games 200m
1998 Doug Turner European Championships 200m
1999 Christian Malcolm European Under 23 Championships 200m
1999 Tim Benjamin European Junior Championships 200m
2000 Tracey Hinton Paralympics Visually Impaired - T12 800m
2000 Stephen Herbert Paralympics Class T37 4 x 100m
2001 Tim Benjamin European Junior Championships 4 x 400m
2001 Christian Malcolm World Indoor Championships 200m
2002 Matthew Elias Commonwealth Games 4 x 400m
2002 Jamie Baulch Commonwealth Games 4 x 400m
2002 Tim Benjamin Commonwealth Games 4 x 400m
2002 Gable Garenamotse Commonwealth Games Long Jump
2002 Matthew Elias Commonwealth Games 400m Hurdles
2002 Christian Malcolm European Indoor Championships 200m
2003 Jamie Baulch World Indoor Championships 4 x 400m
2005 Gareth Warburton European Indoor Championships 4 x 400m
2005 Rhys Williams European U23 Championships 4 x 400m
2005 Steven Shalders World University Games Triple Jump
2006 Rhys Williams European Championships 4 x 400m
2006 Gable Garenamotse Commonwealth Games Long Jump
2009 Simon Lawson European Junior Championships 10,000m
2010 Christian Malcolm European Championships 200m
2010 Rhys Williams European Championships 400m Hurdles
2011 Tracey Hinton Para World Championships (T11) 400m
2017 Sarah Omoregie Commonwealth Youth Championships Shot Put
slice
slice slice
Roll of Honour - Bronze (34)

Here is a full list of the bronze medallists.

Year Athlete Event Discipline
1985 Helen Miles European Junior Championships 100m
1985 Helen Miles European Junior Championships 4 x 100m
1986 Angela Tooby Commonwealth Games 10,000m
1986 Helen Miles Commonwealth Games 4 x 100m
1986 Carmen Smart Commonwealth Games 4 x 100m
1987 Paul Gray European Junior Championships 110m Hurdles
1987 Nigel Walker European Indoor Championships 60m Hurdles
1987 Nigel Walker World Indoor Championships 60m Hurdles
1987 Colin Jackson World Championships 110m Hurdles
1992 Tracey Hinton Paralympics Class B1 100m
1994 Paul Gray Commonwealth Games 110m Hurdles
1998 Matthew Elias Commonwealth Games 4 x 400m
1998 Doug Turner Commonwealth Games 4 x 400m
1998 Jamie Baulch Commonwealth Games 4 x 400m
1998 Paul Gray Commonwealth Games 4 x 400m
1999 Dawn Higgins World University Games 4 x 400m
1999 Matthew Elias European Under 23 Championships 4 x 400m
1999 Christian Malcolm European Under 23 Championships 100m
1999 Jamie Baulch World Indoor Championships 4 x 400m
2000 Tim Benjamin World Junior Championships 200m
2000 Tracey Hinton Paralympics Visually Impaired - T11 200m
2000 Tracey Hinton Paralympics Visually Impaired - T11 400m
2001 Gable Garenamotse World University Games Long Jump
2003 Jamie Baulch World Indoor Championships 400m
2005 Christian Malcolm World Championships 4 x 100m
2006 Rhys Williams European Championships 400m Hurdles
2007 Christian Malcolm World Championships 4 x 100m
2010 Christian Malcolm Commonwealth Games 200m
2010 Rhys Williams Commonwealth Games 400m Hurdles
2011 Tracey Hinton Para World Championships (T11) 200m
2014 David Omoregie World Junior Championships 110m Hurdles
2015 Ciaran Lewis European Junior Mountain Running Championship Team Bronze Mountain Running
2018 Bethan Davies Commonwealth Games 20k Walk
2019 Daniel Nash 50km World Championships 50km

Our Partners

Our Suppliers

Our Affiliates

 

   

All content Copyright © 2021 Cardiff Amateur Athletics Club.

Cardiff International Sports Stadium, Cardiff CF11 8AZI07549 651424